Rwa kulszowa jest określeniem całego zespołu objawów spowodowanych przez zaburzenia w obrębie nerwu kulszowego. Najczęstsze objawy to silny ból pośladka promieniujący wzdłuż tylnej części uda aż do łydki i stopy. Często występuje też pogorszenie czucia i osłabienie mięśni.
Rwa kulszowa najczęściej spowodowana jest stanem zapalnym lub uciskiem korzeni nerwowych w kręgosłupie lędźwiowym. Ucisk nerwu jest najczęściej skutkiem przepukliny jądra miażdżystego dysku (potocznie zwana wypadniętym dyskiem). Przyczyną mogą być także zmiany zwyrodnieniowe lub przesunięcie kręgów jeden na drugi (kręgozmyk). Uporczywość objawów zależy od stopnia ciężkości oraz czasu trwania rwy kulszowej niemniej jak najszybciej powinny zostać skonsultowane z fizjoterapeutą. Najczęściej jednym z pierwszych objawów jest ostry ból dolnego odcinka pleców, który potocznie nazywa się atakiem „korzonków”. Później pojawia się najbardziej typowy objaw rwy kulszowej, czyli silny, rwący ból promieniujący od dolnej części pleców lub pośladków do uda, łydki a nawet stopy.
Do tego mogą dojść trudności w poruszaniu się spowodowane skurczem mięśni.
W ostrych stanach rwy kulszowej rehabilitacja powinna być poprzedzona podaniem leków przeciwzapalnych- najpewniej nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. W stanach łagodniejszych ulgę przyniosą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bez recepty. Przez 1-2 dni zaleca się ograniczanie obciążeń a nawet pozostanie w łóżku, w pozycji leżącej na boku, z ugiętymi nogami, przez 1-2 dni. Po wygaszeniu stanu zapalnego i ustąpieniu obrzęku korzenia nerwowego można przystąpić do rehabilitacji, która ma znaczenie nie tylko w leczeniu objawów, ale przede wszystkim w zapobieganiu nawrotom.
Rehabilitacja i fizjoterapia ma na celu optymalne ustawienie kręgosłupa w celu zmniejszenia ucisku na korzeń nerwowy, a także zlikwidowanie takich powikłań jak przykurcze mięśni czy niedowład. Dzięki przywróceniu właściwej postawy oraz biomechaniki można zapobiegać nawrotom choroby. Fizjoterapeuta w rwie kulszowej wykorzystuje różne techniki terapii manualnej, masażu oraz kinezyterapię- ćwiczenia usprawniające, zarówno te bierne, kiedy ruch jest prowadzony przez fizjoterapeutę, jak i aktywne, wykonywane przez pacjenta. Fizjoterapeuta uczy pacjenta prostych ćwiczeń do wykonywania w domu; codzienna gimnastyka pomoże uchronić się przed kolejnym atakiem rwy. Uzupełnieniem terapii jest często kinesiotaping – czyli przyklejanie specjalnych plastrów, czyli taśm na skórę pacjenta.
Za wsparcie w zakresie pozycjonowania strony internetowej odpowiada Evolve.