Szczegółowy wywiad i diagnoza fizjoterapeutyczna jest kluczem do skutecznej terapii. Dlatego podczas pierwszego spotkania fizjoterapeuta poświęci sporo czasu na dokładne poznanie pacjenta i jego dolegliwości.
Wizyta rozpoczyna się wywiadem, czyli całą serią pytań. Niektóre pytania mogą być dla pacjenta zaskakujące- fizjoterapeuta zapyta bowiem nie tylko o aktualne objawy, ale także o rodzaj pracy, przebyte choroby, urazy i operacje, a także np. ilość dzieci. Wszystkie te pytania mają sens i pozwalają terapeucie zorientować się, co dzieje się w organizmie pacjenta. Nieco inaczej wygląda też wywiad w pracy fizjoterapeuty sportowego gdyż każda dyscyplina ma inną specyfikę .         Kolejnym etapem jest badanie. Fizjoterapeuta wykonuje  np. testy ruchowe w różnych pozycjach, podczas których obserwuje się postawę ciała Pacjenta, asymetrie, napięcie mięśni czy zakres ruchów. Innym rodzajem badania są testy manualne, podczas których można ocenić elastyczność, napięcie mięśni, ruchomość powięzi itp. Wykonywane testy zależą oczywiście od tego, która część ciała sprawia problemy. Proszę jednak pamiętać, że poszczególne części aparatu ruchowego są od siebie zależne, i nie dziwić się, że badanie i testy dotyczą czasami okolic ciała dość odległych od bolącego miejsca.
Kolejnym ważnym elementem diagnozy jest zapoznanie się przez fizjoterapeutę z wynikami dodatkowych badań, np. usg, rentgena, rezonansu magnetycznego. To wszystko pozwoli postawić trafną diagnozę i zaplanować skuteczną terapię. Jeżeli postawienie diagnozy jest niemożliwe bez dodatkowych badań lub wykracza ona poza wiedzę i kompetencje fizjoterapeuty, zostaniecie Państwo odesłani do lekarza specjalisty, a kolejne kroki zostaną ustalone w oparciu o wyniki dalszej diagnostyki.
Po zebraniu pełnego wywiadu i przeanalizowaniu wyników testów pacjent otrzymuje diagnozę i możliwe jest określenie celu i planu terapii. Każda terapia jest przemyślana i dostosowana do pacjenta. Nie ma dwóch identycznych przypadków, każdy ma nie tylko inny zestaw dolegliwości czy przyczyn bólu, ale także inną historię choroby, możliwości czasowe czy fizyczne itp. Nie bez znaczenia jest też motywacja pacjenta do indywidualnych ćwiczeń pomiędzy wizytami w gabinecie. Ilość zaproponowanych wizyt uzależniona jest od rodzaju i stanu zaawansowania dolegliwości z jakimi zgłasza się pacjent. Postępy terapii są monitorowane, a działania modyfikowane w zależności od potrzeb.

Jak się przygotować do wizyty u fizjoterapeuty?

– załóż lub weź ze sobą wygodny i luźny strój oraz niekrępującą bieliznę. Podczas badania kręgosłupa konieczne będzie odsłonięcie pleców. Zdjęcie górnej części bielizny odbywa się tylko w wyjątkowych przypadkach
– weź obuwie zmienne lub wygodne skarpety, ponieważ przed wejściem do sali zostaniesz poproszony o zdjęcie obuwia
– zabierz ze sobą wyniki badań, jeśli takie posiadasz; jeśli jesteś po urazie czy operacji, zabierz całą posiadaną dokumentację medyczną
– przypomnij sobie historię Twoich dolegliwości- od jak dawna występują, przy jakiej okazji się nasilają lub wyciszają, jak zmieniało się umiejscowienie czy nasilenie bólu
– bezpośrednio przed wizytą nie jedz obfitego posiłku

Po wizycie
W większości przypadków po wizycie pacjent otrzyma zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu pomiędzy spotkaniami w gabinecie.

Zapraszam Fizjoterapeuta Wojciech Kowalski- Wrocław Krzyki i Grabiszyn.

Podziękowania za współpracę w zakresie pozycjonowania strony fizjoterapeuta-wroclaw.info.pl dla firmy Evolve.