Fizjoterapia

Urazy stawu kolanowego i artroskopia

Fizjoterapia po artroskopii i rekonstrukcji więzadeł

Artroskopia kolana to dosyć często wykonywany zabieg. Zalicza się go do mało inwazyjnych technik operacyjnych fizjoterapii w różnych schorzeniach stawu kolanowego, np. w rekonstrukcji więzadeł krzyżowych czy uszkodzeniach łąkotek.


Objęcie pacjenta opieką fizjoterapeuty i rozpoczęcie rehabilitacji krótko po zabiegu ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia niekorzystnych powikłań artroskopii takich jak zrosty i przykurcze. Dodatkowym zagrożeniem jest wytworzenie złych wzorców nerwowo-mięśniowych. Częstym błędem jest nadmierne zwlekanie z rozpoczęciem ćwiczeń w obawie, że wystąpi ból lub rana nie będzie się odpowiednio goić. Oczywiście każdy organizm jest inny i inaczej reaguje, różne są także rodzaje artroskopii, ale opóźnianie rehabilitacji i fizjoterapii nie ma sensu, ponieważ pierwsze 4-6 tygodni jest kluczowych w procesie powrotu do sprawności kolana.

Fizjoterapia urazu kolana poprzez artoskopię – rehabilitacja

Okres odciążania kolana oraz zalecany zakres zginania w pierwszych tygodniach po zabiegu zależą od rodzaju zabiegu i powinien być zalecony przez lekarza operującego. Wszystko powinien nadzorować fizjoterapeuta.

Rehabilitacja ma na celu przywracanie prawidłowych zakresów ruchu i prawidłowej funkcji, prawidłowej priopriorecepcji.

Exit mobile version